Zajęcia z Chironem nr 2


W 2016 r. nasza szkoła została wyróżniona tytułem „Chiron – szkoła z potencjałem”, przyznawanym w różnych obszarach edukacyjnych wybranym szkołom, współpracującym z UWM w Olsztynie. Przypominając, w tym uniwersyteckim programie, uczelnia pragnęła uhonorować te szkoły, których absolwenci zostali znakomicie przygotowani do podjęcia studiów, doskonale radzą sobie w toku nauki i ze świetnymi wynikami kończą studia. Warte podkreślenia jest to, że byliśmy jedną z 7 szkół średnich, które uzyskały ten tytuł.

Tym razem 8 i 15 grudnia, wosowskie zajęcia przeznaczone były dla trzecioklasistów i dotyczyły kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego po II wojnie światowej oraz współczesnych konfliktów międzynarodowych na świecie. Pan dr Marcin Chełminiak podczas pierwszego spotkania przybliżył uczniom np. arkana zimnowojennej polityki mocarstw, rolę Turcji w świecie zachodnim, rolę art. 5 traktatu waszyngtońskiego oraz wpływ rozpadu ZSRR na sytuację w Europie. Ciekawostką mogły być informacje o, na szczęście tylko planowanych, zamachach terrorystycznych w Polsce np. podczas organizacji Euro w 2012 r.

Podczas drugiego spotkania dr. Chełminiak poruszył m.in. następujące kwestie: kulisy naszych związków z USA oraz dostosowań polskiej armii do NATO w ramach programu „Partnerstwo dla pokoju”, ponadto przedstawił np. szczegóły wojny na Ukrainie i w Syrii.

W tym roku były to ostatnie spotkania z pracownikami Uniwersytetu w Olsztynie, na następne umówieni już jesteśmy na styczeń przyszłego roku.