Jak co roku w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na Gwiazdkę 2016” internauci głosujący za pośrednictwem strony www.ksiazkanagwiazdke.pl oraz jurorzy wskazali, jakie książki stanowić będą idealny prezent na Boże Narodzenie. Poniżej przedstawiam kilku laureatów tegorocznego plebiscytu.
Amanda Prowse – Świąteczna kafejka – nagroda główna jury
Powieść Amandy Prowse została najwyżej oceniona przez jurorów. Pisarka opowiada historię zagubionej miłości, osadzając ją w czasie świątecznym. Głowna bohaterka – Bea – nie wierzy w tak zwane drugie szanse. Ma 53 lata, jest wdową, która musi zmierzyć się z faktem, że już na zawsze pozostanie samotna. Nie mogąc sobie poradzić z nieukojonym żalem i ogromnym poczuciem lęku, ucieka w ciężką, tytaniczną pracę, poświęcając się bez reszty prowadzeniu własnej kawiarni. W krótkim czasie zyskuje ona miano miejsca, w którym można zjeść najlepsze w Sydney ciasto marchewkowe. Pewnego dnia kobieta otrzymuje wiadomość mailową od poznanej na forum właścicielki kafejki z Edynburga. Nowa znajoma namawia Beę do przyjazdu do Szkocji na Boże Narodzenie. Bohaterka zgadza się i wraz z ukochaną wnuczką Florą wyruszają w podróż, która już na zawsze odmieni ich życie.
Kamila Szczawińska – Kuchnia dla całek rodziny – nagroda główna internautów
Znana modelka, psychodietetyczka i blogerka prezentuje przepisy zdrowe, łatwe i szybkie w przygotowaniu. Książka jest podzielona na trzy działy – zupy, sałatki i surówki oraz koktajle, soki, lemoniady. Przepisy są napisane w jasny i zrozumiały sposób, są łatwe do zrobienia i wyglądają smakowicie. Co ważne, nie są to dania przyrządzane z przesadnie wyszukanych składników – wszystko, czego potrzeba, znajdziemy w niemal każdym większym sklepie. Publikację uzupełniają piękne fotografie.
Coleen Coble – Hotel nad oceanem – nagroda internautów w kategorii „Nie tylko dla mężczyzn”
Wg „Us Today” Coleen Coble jest najlepiej sprzedającą się pisarką. Bohaterka powieści – Claire Dellamare przyjeżdża do hotelu Tourmaline na wyspie Folly Shoals w stanie Maine na spotkanie biznesowe z ojcem, dyrektorem generalnym ich firmy. Kiedy zaczynają nawiedzać ją dziwne wspomnienia, dowiaduje się, że w 1989 roku zaginęła podczas swoich czwartych urodzin organizowanych właśnie w tym hotelu. Odkrywa także, że rok później pojawiła się w tym samym miejscu z karteczką przypiętą do sukienki. Nikt nie wiedział, gdzie Claire spędziła tamten rok, a ona sama w ogóle nie pamięta, że kiedykolwiek zaginęła. Luke Rocco stracił matkę w równie niewyjaśnionych okolicznościach, w tym samym czasie, kiedy porwano Claire. Gdy przypadkowe spotkanie ujawnia to niezwykłe powiązanie między nimi, Claire i Luke postanawiają razem odkryć prawdę o wydarzeniach tamtego osnutego tajemnicą roku.
Jo Piazza, Lucy Sykes – Diabeł używa Instagrama – nagroda internautów w kategorii „Nie tylko dla kobiet”
Przezabawna, błyskotliwie napisana opowieść o prawdziwych kreatorach stylu i ich kiepskich naśladowcach. Pozwala zajrzeć za kulisy stale zmieniającego się świata mody, i spojrzeć na niego z przymrużeniem oka. Główna bohaterka Imogen Tate, redaktorka naczelna magazynu „Glossy”, po powrocie z półrocznego urlopu wraca do pracy i doznaje szoku. Jej czasopismo zupełnie nie przypomina tego, którego prowadzeniem zajmowała się przed urlopem. A wszystko za sprawą Eve Morton, byłej asystentki kobiety. To ona przejęła stery podczas nieobecności Tate i wprowadziła rewolucyjne zmiany. Zwolniła większość starej załogi, tradycyjne telefony odeszły do lamusa, a w redakcji zatrudniła stado wysztafirowanych panienek stale przyklejonych do swoich komórek. Bohaterka jest świadkiem upadku czasopisma, któremu poświęciła całe swoje życie. Pod rządami Eve „Glossy”, niegdyś słynący z luksusowego wrześniowego wydania liczącego 768 stron, szybko zamienia się w fabrykę wyzysku. Ponadto odkrywa, że Eve ma zamiar zlikwidować wersję drukowaną, zamieniając „Glossy” w aplikację na telefon. Zagubiona Imogen musi zdecydować, czy spakować swoje manatki i odejść, czy obudzić w sobie cyfrowe zwierzę i stawić czoło Eve, by ratować ukochane pismo i własną karierę.
Magdalena Gutowska – Dolep mi ogon, śnieżyco! – nagroda jury i internautów w kategorii „Książka dla młodzieży”
W kategorii książek dla młodzieży jurorzy i czytelnicy byli zgodni w wyborze i jednocześnie nagrodzili książkę Magdaleny Gutowskiej. Nastoletnia Łucja jedzie na obóz narciarski do Włoch. Ale to nie sportowe przeżycia będą najsilniejsze podczas tych wakacji. Łucja dowie się o sobie wielu nowych rzeczy nie zawsze dla niej przyjemnych. Powieść ukazuje świat współczesnych nastolatków z perspektywy nastolatki.
Źródło opisu: www.granice.pl, www.lubimyczytac.pl,
Źródło okładek: www.granice.pl
mgr Irena Borowska