Najstarsze, największe, a przede wszystkim wyjątkowe – tak trzema słowami można opisać biblioteki zaprezentowane w poniższym zestawieniu. Biblioteki, w których można zapomnieć o całym otaczającym świecie zarówno z powodu imponujących księgozbiorów, jak i wspaniałej architektury czy unikalnego wystroju. Biblioteki, które można śmiało określić mianem literackich klejnotów. I wreszcie – miejsca, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu.
- Biblioteka George’a Peabody’ego, Baltimore, Stany Zjednoczone
Biblioteka George’a Peabody’ego na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa została zbudowana w 1856 roku. Biblioteka słynie między innymi z majestatycznym atrium o wysokości pięciu pięter, całkowicie wypełnionego książkami, a także przeszklonego dachu, dzięki któremu wnętrze wypełnia naturalne światło
- Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Waszyngton, Stany Zjednoczone
Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, której historia sięga 1800 roku, jest jedną z największych bibliotek na świecie. Na jej imponujące zbiory składają się 29 milionów książek, 58 milionów rękopisów oraz 12 milionów fotografii. Co ciekawe, znajduje się w niej też największy w Stanach Zjednoczonych zbiór polskich książek. Sercem biblioteki jest Czytelnia Główna, znajdująca się w budynku im. Thomasa Jeffersona – jednym z trzech obiektów Biblioteki Kongresu.
- Biblioteka Trinity College, Dublin, Irlandia
Trinity College to najstarszy uniwersytet w Irlandii. Mimo że został założony w 1592 roku z inicjatywy samej królowej Elżbiety I, budowę biblioteki uczelni rozpoczęto dopiero w 1712 roku. Obecnie jest ona największą biblioteką w Irlandii, a jej dumą jest zwłaszcza Długa Sala o długości 65 metrów, w której znajduje się około 200 tysięcy woluminów i manuskryptów.
- Stanowa Biblioteka Południowej Australii, Adelajda, Australia
Skrzydło Mortlock, należące do Stanowej Biblioteki Południowej Australii, uznawane jest za jeden z najpiękniejszych budynków na świecie. Powstało w 1884 roku i początkowo pełniło funkcję biblioteki publicznej, muzeum i galerii sztuki. Obecnie jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Adelajdy. I to nie tylko dla moli książkowych.
- Biblioteka Escorial, Madryt, Hiszpania
Biblioteka w klasztorze Escorial, założona przez Filipa II, określana jest mianem literackiego klejnotu stolicy Hiszpanii. Biblioteka słynie między innymi ze zdobiących sufit fresków, inspirowanych siedmioma sztukami wyzwolonymi: arytmetyką, astronomią, geometrią, dialektyką, gramatyką, muzyką oraz retoryką.
- Biblioteka Publiczna, Boston, Stany Zjednoczone
Biblioteka w Bostonie, założona w 1848 roku, a w 1854 roku udostępniona czytelnikom, była jedną z pierwszych publicznych bibliotek w Stanach Zjednoczonych. W jej bogatej kolekcji znajdują się ponad 23 miliony książek, map, rękopisów i filmów.
- Portugalska Czytelnia Królewska, Rio De Janeiro, Brazylia
Portugalska Czytelnia Królewska powstała w 1887 roku. Zachwyca zarówno wspaniałą architekturą i unikalnym wystrojem, jak i imponującym zbiorem portugalskich prac, największym dostępnym poza Portugalią. Nic dziwnego, że Czytelnia jest obecnie uznawana za jeden ze znaków rozpoznawczych Brazylii.
Źródło: https://okruchy.pl/ciekawostki/najpiekniejsze-biblioteki-swiata/