Wycieczka do Trójmiasta


09 lutego 2020 r. uczniowie z klasa 1Bp, 1Tp i 1Bg wraz z wychowawcami: p. M. Dudkiem, K. Horbacz oraz z p. D. Pietkiewicz odbyli wycieczkę do Trójmiasta.

Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie uczniowie z przewodnikiem mogli poznać najnowszą historię Polski.

Wystawa stała poświęcona jest historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej. Ekspozycja zajmuje niemal 3000 m kw. na I i II kondygnacji budynku. Podzielona jest na siedem sal. Ta nowoczesna ekspozycja ma charakter narracyjny. Zwiedzający zanurza się w historii opowiadanej przez archiwalne przedmioty, dokumenty, rękopisy, zdjęcia i projekcje wideo, interaktywne instalacje. Uczniowie mieli szansę odnaleźć swoje własne odniesienia do historii i współczesności. 21 postulatów wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina; suwnica, na której pracowała legendarna działaczka związkowa Anna Walentynowicz; przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70; biurko Jacka Kuronia, jednego z przywódców opozycji w czasach PRL – to jedynie kilka z niemal 1800 obiektów, które zobaczycie Państwo na wystawie stałej.

Następnym punktem programu był przejazd do Gdyni do Teatru Muzycznego i obejrzenie spektaklu pt. „Wiedźmin” w adaptacji i  reżyserii  Wojciecha Kościelniaka.

To pierwszy musical, który powstał na postawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Teatr Muzyczny w Gdyni uzyskał zgodę od  najpopularniejszego polskiego pisarza fantasy na realizację musicalu opartego na jego twórczości. Spektakl powstał na bazie kilku zbiorów opowiadań, m.in.: „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”.

Głównym bohaterem musicalu jest Geralt z Rivii, wiedźmin, mutant, który za pomocą magii i nadludzkich umiejętności broni ludzi przed potworami, nie stroniąc przy tym od zapłaty. Często działa pod wpływem emocji, sprzyja słabszym, poświęca się dla innych. Poza trudnościami, jakie napotyka na swojej drodze wiążąc się z czarodziejką Yennefer, Geralt bierze również udział w wielu niesamowitych przygodach. Chcąc chronić zarówno siebie, jak i swoich przyjaciół, Wiedźmin stara się zachować neutralność w szalejącym świecie. Na podstawie książek Sapkowskiego powstał komiks, nakręcono film, serial, stworzono popularne i nagradzane na całym świecie gry komputerowe.