„W świecie i powiecie, czyli o migracjach Polaków w 30 lat po transformacji ustrojowej”


Dzięki współpracy z CEO w Warszawie, 14.12.2020 r., uczniowie prof. Dudka, mogli wziąć udział w Webinarium „W świecie i powiecie, czyli o migracjach Polaków w 30 lat po transformacji ustrojowej”. Była to ciekawa, interaktywna lekcja WOS-u, którą poświęcono migracjom Polek i Polaków w ciągu ostatnich 30 lat. Poprzez udział można było dowiedzieć się o tym, jak Polki i Polacy zmieniają swoje miejsce zamieszkania (kraj, ale także region) a także,  porozmawiać na ten temat, z uwzględnieniem przemian społecznych i ekonomicznych. Podczas tego spotkania uczniowie dowiedzieli się także:
– jak mierzyć mobilność przestrzenną ludności,
– ilu Polaków i ile Polek wyjechało za granicę i jakie kraje wybrali jako swoją destynację,
– jakie są typy migracji (wewnętrzne i zewnętrzne) oraz czym różni się emigracja od imigracji,
– kim jest „migrant”, a kim „uchodźca” i kto dzisiaj szuka schronienia w Polsce.

Zajęcia prowadziła Justyna Pokojska – z zamiłowania społeczniczka, a z wykształcenia socjolożka, adiunkta na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pasjonatka badań terenowych.