Vincent V. Severski – „Zamęt”


Zamęt

Dzisiaj pragnę polecić najnowszą powieść niekwestionowanego mistrza polskiej literatury szpiegowskiej Vincenta V. Severskiego, który zadebiutował na rynku czytelniczym cyklem Nielegalni. Cykl ten został zakupiony do naszej biblioteki ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i cieszy się dużą popularnością.

Zamęt stanowi pierwszą część kolejnego cyklu i jest po części kontynuacją losów kilku bohaterów, których czytelnik miał okazję poznać w Nielegalnych. Powiązanie to jest jednak na tyle luźne, że nie wpływa (no… może poza jednym wątkiem) znacząco na szybkość i kierunek akcji.

W Pakistanie porwany zostaje przez talibów polski biznesmen. Grozi mu śmierć. Do akcji ratunkowej rusza super tajna jednostka Agencji Wywiadu znana jako „Sekcja”. Szybko okazuje się jednak, że porwanie jest tylko częścią szerszego planu, w który zaangażowane są wywiady różnych krajów i staje się ono powodem do bezwzględnych rozgrywek politycznych w Polsce. Pod kierunkiem ekscentrycznego Romana „Sekcja”, czyli Monika – absolwentka ASP, Dima – były nielegał, Ela i Witek, z narażeniem życia próbują zdemaskować zdrajcę i podróżując przez Grecję, Rosję, Pakistan i RPA rozwikłać trudną szpiegowską zagadkę.

Zalety powieści stanowią bardzo celne obserwacje polskiej sceny politycznej i wątki mające swoje odbicie w rzeczywistości. Książka warta polecenia.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

mgr Irena Borowska