UDZIAŁ KLASY WOJSKOWEJ ZSL W MORĄGU W ŚWIĘCIE WOJSK ROZPOZNAWCZYCH I WALKI ELEKTRONICZNEJ


W dniach 21-22 maja 2019 roku klasa wojskowa ZSL w Morągu brała udział  w obchodach Święta Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej, które odbywały się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.  Uroczystość zorganizowana została dla wszystkich jednostek rozpoznawczych szkolących się  w OSPWL Wędrzyn z okazji uroczystości „Maj miesiącem Rozpoznania”. W święcie wzięło udział około 2000 zwiadowców oraz kilkudziesięciu zaproszonych gości, w tym klasa wojskowa ZSL z Morąga.

W ramach imprezy uczniowie mogli zobaczyć sposób jej przygotowania  i prowadzenia na tak wielką skalę. W trakcie jej trwania wręczane były nagrody dla wyróżniających się żołnierzy oraz pododdziałów. Następnie odbyły się pokazy statyczne w ramach których można było zapoznać się z najnowszym sprzętem będącym na wyposażeniu pododdziałów rozpoznawczych. Po pokazach statycznych zaprezentowano pokazy dynamiczne w ramach których żołnierze jednego z pułków rozpoznawczych zaprezentowali działanie plutonu podczas zasadzki i napadu przy użyciu wozów rozpoznawczych wspartych dwoma śmigłowcami. Później przeszli do wykonywania skoków spadochronowych z samolotów trzema rzutami: z 1200, 1500 i 2000 metrów. Ostatnim elementem święta był żołnierski festyn w ramach którego skosztować można było grochówkę oraz regionalne przysmaki z całej Polski oraz posłuchać gry zespołu składającego się z żołnierzy 2 ORel z Przasnysza.

Po zakończeniu święta uczniowie przemieścili się na zakwaterowanie do pięknego hotelu „KORMORAN” w Sulęcinie, gdzie czas wolny spędzili na basenie,  w saunie i jacuzzi oraz na wędkowaniu w stawach znajdujących się w kompleksie. Efektem dnia było przygotowanie przez uczniów kolacji ze złapanych ryb (pstrągów tęczowych) oraz grilla.

                Jacek CYCHYLIK