Stephen King – „Desperacja”


Desperacja

Dzisiaj pragnę polecić  książkę amerykańskiego pisarza Stephena Kinga, głównie tworzącego literaturą grozy, zatytułowaną  Desperacja. Książka została zakupiona  do  naszej  biblioteki  ze  środków „Narodowego Programu  Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 3.

„Górnicze miasteczko Desperacja, położone w odludnej części środkowej Nevady, staje się miejscem niezwykłych, przerażających wydarzeń. Niegdyś kipiące życiem, od pewnego czasu sprawia wrażenie opuszczonego przez mieszkańców. Zostały tylko kojoty, skorpiony i myszołowy… oraz miejscowy policjant. Podróżni, którzy tu trafią, poznają prawdziwy sens słowa desperacja”.

Małżeństwo Mary i Peter podróżuje samochodem. Jest miło i przyjemnie do czasu spotkania z olbrzymim policjantem Colliem Entragianem, który ich zatrzymuje i oskarża o posiadanie marihuany. Stróż prawa zawozi wystraszone małżeństwo do małego miasteczka zwanego Desperacją i osadza w areszcie. Na miejscu okazuje się, że nie są oni jedynymi uwięzionymi osobami… „W dalszej części w niezwykły sposób splotą się losy kilkorga ludzi, zmuszonych walczyć nie tylko z szalonym policjantem, którego ciało coraz szybciej ulega rozkładowi, ale z czymś o wiele straszniejszym, czymś nieznanym, niebezpiecznym i zdającym się dysponować nieograniczoną siłą. Jeśli szybko czegoś nie zrobią, gromadkę ludzi może czekać los o wiele gorszy od śmierci”.

„Książka wciąga od pierwszych stron. Bohaterowie to zwykli zagubieni ludzie, okrutnie wciągnięci w wir złych wydarzeń, którzy nie potrafią poradzić sobie z sytuacją, która ich przerasta. Ich strach udziela się czytelnikom. Typowy schemat Stephena Kinga, i tym razem się sprawdza. Jest to jedna z książek, w których wydarzyć się może naprawdę wszystko, każdy bohater może zginąć, a dobro niekoniecznie wygrywa, wszelkie szaleństwo jest dopuszczalne. Desperacja ma bardzo złożoną fabułę. Cała historia nie dość, że jest skomplikowana i ciekawa, to jeszcze przerażająca. Widać, że autor dokładnie zaplanował całą opowieść. Mamy tu wszystko to, co tak bardzo kochamy w powieściach Stephena Kinga: małe miasteczko, szalonego policjanta, dziecko z darem, pisarza, nadprzyrodzone siły oraz odwieczne zło, które trzeba zwalczyć”.

W 2006 roku powstała telewizyjna ekranizacja powieści (scenariusz napisał sam Kong), w roli szeryfa wystąpił Ron Perlman, czyli niezapomniany Hellboy.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com; www.lubimyczytac.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

mgr Irena Borowska