„Najlepsza książka na Gwiazdkę” 2018


Podobnie jak w latach ubiegłych, internauci głosujący za pośrednictwem strony www.ksiazkanagwiazdke.pl oraz jurorzy mieli wskazać, jakie książki stanowić będą idealny prezent na Boże Narodzenie. Właśnie poznaliśmy laureatów plebiscytu „Najlepsza książka na Gwiazdkę” 2018. 

Nagrody główne:

LalkarzNagroda główna internautówLalkarz z Krakowa R.M. Romero (Galeria Książki). To opowieść o przyjaźni właściciela sklepu z zabawkami i ożywionej małej lalki. „Prezentując młodym czytelnikom Lalkarza z Krakowa, oswajamy ich z dramatem II wojny światowej i Holocaustu, przybliżamy wydarzenia, które nastolatkom wydają się niezwykle odległe, prawie nierzeczywiste, wręcz trudne do wyobrażenia – podkreśla Magdalena Galiczek – Krempa. Jednak książka R.M. Romero na długo zapada w pamięć. Zachwyca pięknym stylem i delikatnością, z jaką autorka prezentuje kolejne, coraz bardziej dramatyczne wydarzenia, ale równocześnie będzie uwierać i przytłaczać ogromem tragedii i cierpienia, które stały się impulsem do jej stworzenia. Lalkarza z Krakowa trzeba przeczytać, to lektura więcej niż obowiązkowa”.


zamiecNagroda główna juryZamieć Adama Cioczka (Wydawnictwo Sonia Draga). To lektura niełatwa, lecz w sposób atrakcyjny dla czytelnika poruszająca ważny temat. „Autora zainspirowały historie prawdziwych ludzi, ale postanowił nieco je zmienić, zmodyfikować, by nie urazić bliskich osób zaginionych i by móc z powodzeniem wypełnić w nich niemal wszystkie luki. Mamy więc chłopaka, który pewnego dnia zniknął bez śladu i zrozpaczonego ojca, który aby go odnaleźć, gotów jest niemal na wszystko. Mamy mężczyznę, który miał wyjechać z żoną i córką na zasłużony urlop, lecz zamiast tego po prostu je opuścił. Mamy – wreszcie – chłopaka, który tuż przed maturą uciekł z domu. Jak dalej potoczyły się ich losy? O tym będziemy mieli okazję przekonać się podczas lektury”.


Najlepsza powieść

Nie powiemNagroda juryNie powiem Clare Empson (Wydawnictwo Czarna Owca). Autorka prezentuje w niej historię kobiety, która straciła zdolność mówienia i by ją odzyskać, musi zmierzyć się z własną przeszłością. „W przypadku tej powieści pierwszym zaskoczeniem jest fakt, że literacki debiut może być tak dojrzały. Oryginalność naprawdę porywającej fabuły, zwięzły, lecz elegancki styl, dopracowani, naprawdę wiarygodni bohaterowie – to największe atuty tej opowieści. Książki dowodzącej, że milczenie może być czasem bardziej wymowne niż tysiące słów”.

 


DrzazgiNagroda czytelnikówDrzazgi Joanny Bartoń (Wydawnictwo JanKa) – opowieści o kobiecie, której syn dopuścił się makabrycznego czynu. – „Drzazgi odczytuję przede wszystkim jako opowieść o poszukiwaniu siebie i własnej przestrzeni – podkreśla Kinga Młynarska – Liliana jest bohaterką, która wiecznie błądzi. Jak każdy z nas pragnie szczęścia i gdy dostaje jego namiastkę, w pełni się tym zadowala – ale zawsze tylko do czasu. Potem dusi się w związkach, dających początkowo satysfakcję, odrzuca role, w jakie każe jej się wcielać na przykład społeczeństwo”.

 


Książkowe prezenty nie tylko dla kobiet

BrzuchNagroda juryMarta Handschke Brzuch Matki Boskiej (Wydawnictwo Czarne). „Brzuch Matki Boskiej to historie z życia kobiet należących do jednej rodziny. Kobiet, które zdecydowanie rzadziej śmieją się niż płaczą, które zmagają się z kolejnymi trudnościami i kłopotami, jakie zsyła im los. Choć to opowieść o sprawach trudnych, porusza siła skomplikowanych skądinąd więzi, jakie łączą bohaterki. Marta Handschke niezwykle pięknie, choć bez mnożenia słów, pisze o sprawach zwyczajnych i niecodziennych. Jedno jest pewne: to niezwykła lektura”.

 

 


SledztwoNagroda czytelnikówŚledztwo od kuchni czyli klasyczną powieść kryminalną o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem) Karoliny Morawieckiej (Wydawnictwo Lira). „Jeśli istnieje idealna lektura na ponury wieczór, to jest nią właśnie Śledztwo od kuchni… Powieść Karoliny Morawieckiej o domorosłej pani detektyw… Karolinie Morawieckiej to utrzymana w duchu powieści Agathy Christie polska odmiana cozy crime, pełna humoru komedia charakterów i potraktowana z dużym dystansem opowieść o życiu mieszkańców pewnego miasteczka. Odpowiednio przerysowana, bardzo wciągająca, a także… pełna smakowitych przepisów. Gwarancja świetnej rozrywki nie tylko w świąteczne wieczory”.


Nie tylko dla mężczyzn

SkazanyNagroda jury – Adrian Bednarka Skazany na zło (Novae Res). „To trzymający w napięciu thriller, wywołujący w czytelniku ogromne emocje: wzruszenie, ale i często złość na bohatera. To znakomita powieść o prawdziwej odpowiedzialności za swoje czyny, trudnych i nie zawsze słusznych wyborach, skazanej na porażkę walce zasad moralnych i etycznych i wszechobecnym złem”.

 

 

 


Archiwum StiegaNagroda czytelnikówArchiwum Stiega Larssona (Wydawnictwo Sonia Draga). „Reporter Jan Stocklassa analizuje nieznane wcześniej materiały zebrane przez autora trylogii „Millenium” w ramach dziennikarskiego śledztwa w sprawie śmierci premiera Szwecji, Olofa Palmego. Kto był odpowiedzialny za śmierć tego kontrowersyjnego polityka? Jak zaplanowano tę zbrodnię? Stocklassa pasjonująco opisuje research, jaki prowadził Stieg Larsson, pokazując, w jaki sposób pisarz doszedł do rozwiązania zagadki, która przerosła policję.  Zarówno miłośnicy literatury faktu, jak i kryminału będą zachwyceni”.

 

 

źródło opisu: www.granice.pl

źródło okładek: www.granice.pl

mgr Irena Borowska