Najlepsza książka na gwiazdkę 2017


Podobnie jak w latach ubiegłych,  internauci głosujący za pośrednictwem strony  www.ksiazkanagwiazdke.pl  oraz  jurorzy  wskazali,  jakie  książki  stanowić  będą  idealny prezent  na  Boże  Narodzenie.  Oto  niektórzy laureaci  plebiscytu „Najlepsza książka na Gwiazdkę”.

Nagrody główne


niecalkiem

Nagroda główna internautów – powieść Magdaleny Knedler  – Nie całkiem białe Boże Narodzenie (wyd. Nowae Res). Świetnie napisana powieść, nie będąca kolejną, typową, sentymentalną historyjką o cudownych nawróceniach przy choince i pogodzeniu zwaśnionych przy wigilijnym stole, to solidna propozycja dla wszystkich miłośników dobrej lektury.


zimowh

Nagroda główna jury – powieść Carlo Montero – Zimowy wiatr na mojej twarzy (Dom Wydawniczy Rebis). To lektura wciągająca, wzbudzająca mnóstwo emocji, wręcz idealna na długie wieczory.


Najlepsza powieść


wnetrza

Nagroda jury – powieść Arka Borowika – Wnętrza wypalone lodem (Wydawnictwo Dobra Litewratura). To wnikliwe, męskie spojrzenie na świat kobiecych dążeń i namiętności. Konflikt dwóch matek walczących o dziecko i spojrzenie wstecz kobiety, która dotarła do kresu.


corka

Nagroda czytelników – Elena Ferrante – Córka (Wydawnictwo Sonia Draga). Czytelnik wraz z główną bohaterką przeżywa jej niepokoje, dylematy i bolesne wspomnienia, a gdy odkrywa największą tajemnicę Ledy, musi spojrzeć na nią z innej niż dotychczas perspektywy i spróbować odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań o prawo człowieka do szczęścia, o moralne obowiązki i odpowiedzialność.


Książkowe prezenty nie tylko dla mężczyzn

artefakt

Nagroda jury i czytelników – Marian Nocoń – Artefakt umysłu (Wydawnictwo Szara Godzina). Powieść Noconia w pełni sprawdza się jako odskocznia do innego świata – niby naszego, a jednak odmiennego. Do świata wszechmocnych tajnych służb, spisków, konspiratorów, zadziwiających tajemnic, mogących zmienić losy świata.
Książkowe prezenty nie tylko dla kobiet


zostan

Nagroda jury i czytelników – Agnieszka Krakowiak – Kondracka – Zostań do rana (Wydawnictwo Literackie). To sprawnie napisana, zgodna z wszelkimi regułami gatunku powieść obyczajowa – mówi dr Katarzyna Krzan. – Jest tu wszystko, czego mogłyby oczekiwać czytelniczki – spora dawka wzruszeń i emocji, konsekwentnie poprowadzona fabuła i odrobina uśmiechu. Jest też pochylenie się nad losem krzywdzonych zwierząt.

Kropelka optymizmu czyli historie nie tylko na Święta

pensjonat

Nagroda jury – zbiór opowiadań – Pensjonat pod świerkiem (wyd. Nowae Res). Tę książkę warto przeczytać właśnie przed świętami – zachęca Magdalena Galiczek-Krempa. – Wprowadza w świąteczny nastrój i przekonuje do wyciągnięcia ręki na zgodę ze skłóconą rodziną czy sąsiadami. Dodatkowym atutem książki jest fakt, że opowiadania czytać można niezależnie, wracając do tych, które szczególnie przypadną czytelnikowi do gustu. Być może któraś z historii tak głęboko zapadnie nam w serce, że zapragniemy przeczytać ją na głos swoim wigilijnym gościom, wygodnie moszcząc się w bujanym fotelu przy rozświetlonej blaskiem tysiąca światełek choince?

swiatlo

Nagroda czytelników – Krystyna Mirek – Światło w cichą noc (Edipresse Książki). W najnowszej powieści Krystyna Mirek opowiada piękną, niebanalną historię, osadzoną mocno w okresie przedświątecznym i już centralnie świątecznym – pisze Agnieszka Miśkowiec. – Bohaterowie w wyniku trudnych doświadczeń z dzieciństwa uciekają przed Bożym Narodzeniem. Łatwiej im wyjechać poza granice kraju niż zmierzyć się ze świąteczną atmosferą, która Magdzie, Bartkowi i Marcinowi kojarzy się z bólem po stracie rodziców. A jednak bohaterowie będą musieli zmierzyć się z własną przeszłością i odkryć, co w życiu jest naprawdę ważne.

Najlepsze poradniki


piescia

Nagroda jury – Katarzyna Niezgoda – Pięścią w szklany sufit (Edipresse Książki). Autorka tej nietuzinkowej publikacji pokazuje, że większość ograniczeń, sprawiających, że kobietom tak trudno osiągnąć sukces, tkwi w ich własnych głowach! Dlaczego kobiety nie awansują? Bo nie chcą – odpowiada Niezgoda. Oczywiście, autorka dostrzega problemy i trudności od kobiet niezależne, jednak zarazem podkreśla, że wszystkie je można przezwyciężyć. I zachęca swoje czytelniczki, by podjąć to wyzwanie.


elementarz

Nagroda czytelników – Jacek Mycielski – Elementarz dla rodziców (Rosikon Press). Jasne zasady, konsekwencja, szacunek do ludzi, wiary i ustalonych reguł, ogromne pokłady miłości oraz umiejętne kierowanie dziecka ku samodzielności – to hasła-klucze, jakie odkryjemy na kartach Elementarza dla rodziców.


Dreszczyk emocji

ragdoll

Nagroda jury – Daniel Cole – Ragdoll (Wydawnictwo Sonia Draga). Mamy w tym przypadku do czynienia z thrillerem autentycznie zaskakującym, przewrotnym i w pełni przekonującym. A zapowiada się bardzo konwencjonalnie: w Londynie znalezione zostają zszyte w kształt ludzkiej sylwetki fragmenty sześciu ciał. Nikt nie zna tożsamości zamordowanych, a – jakby tego było mało – morderca rzuca policji wyzwanie, wskazując listę sześciu kolejnych ofiar. Co je łączy? Jakie są motywy zabójcy? Aby je poznać, prowadzący śledztwo detektyw William „Wolf” Fawkes będzie musiał sięgnąć daleko w przeszłość i rozdrapać najbardziej bolesne rany.

Najlepsza fantastyka


zapisane

Nagroda jury i czytelników – Anne Bishop – piąty tom serii Inni – Zapisane w kartach (Wydawnictwo Initium). Pomysł na stworzenie terra indigena, zwanych Innymi, nieustannie zachwyca. Świat, w którym to nie ludzie stoją na szczycie hierarchii, nie oni w nim rządzą, lecz zależni są od istot o wiele od siebie potężniejszych i stanowiących dla nich nie lada zagadkę to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Do tego bohaterowie – tak zróżnicowani i tak charakterystyczni – po prostu mistrzostwo świata! – wymienia zalety powieści autorka bloga http://magicznyswiatksiazki.pl/.

Propozycje nie tylko dla młodzieży…


lake

Nagroda jury – Artur K. Dormann – Ucieczka z Lake Falls (Wydawnictwo Lemoniada) to kontynuacja opowieści o losach Victorii, która próbuje poukładać swoje życie po ucieczce z Lake Falls, oraz historię niezwykłego mężczyzny. Na własnej skórze doświadczyli prawdziwości słów pewnego mnicha, że ten, kto choć raz ujrzał, co kryje mrok, nigdy już nie spojrzy tak samo w ciemność.


pocalunek

Nagroda czytelników – Erin Beaty – Pocałunek zdrajcy (Wydawnictwo Jaguar). Nie dajcie się zwieść opisowi, który zapowiada lekką, pełną miłosnych uniesień historię sieroty wychowywanej przez wujostwo – ostrzega Aleksandra Bienio. – Pocałunek zdrajcy wciąga pazury i atakuje w najmniej spodziewanym momencie swoim ognistym temperamentem i niemal pożera czytelnika! Dlatego też warto zabezpieczyć się przed potencjalnymi urazami – ta lektura to ostra jazda bez trzymanki. Tu przy każdym zwrocie akcji można nabawić się kontuzji, a – co więcej – zapragnąć samemu przenieść się do świata stworzonego przez Erin Beaty.

Nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na Gwiazdkę” tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkanagwiazdke.pl Więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć natomiast można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu.

Źródło opisu: www.granice.pl

Źródło okładek: www.granice.pl

mgr Irena Borowska