Lekcje na żywo w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie i historii i społeczeństwa


W czerwcu, uczniowie liceum, w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie i historii i społeczeństwa, mogli uczestniczyć w zajęciach, które odbywały się nie  w szkole tylko na terenie Morąga.

Tematem pierwszej lekcji, były ślady kultury żydowskiej a zwłaszcza tradycje związane z pochówkiem. Aby poznać szczegóły klasa 2Bg, pod opieką prof. Dudka, udała się na żydowski cmentarz i tam w praktyce poznała znaczenie niektórych pojęć np. macewy, synagogi, kirkuty,  rabini, oraz usłyszała np. dlaczego Żydzi układają kamienie na nagrobkach czy jak odbywał się cały proces pochówku. Dowiedziała się także gdzie jeszcze w okolicy można znaleźć pozostałości po tej mniejszości narodowej, a wielu z nas dzięki tej wycieczce dowiedziało się gdzie położony jest sam cmentarz.

Drugie zajęcia miały formę podchodów, w których uczestniczyły klasy 2Bg, układająca zadania, pod opieką prof. Dudka i klasa 2 Bp, która je rozwiązywała, pod opieką prof. Pietkiewicz i prof. Horbacz. Zabawa zaczęła się przy murach obronnych a skończyła pod pałacem Dohnów. Po drodze były jeszcze pomnik 690 – lecia praw miejskich, ratusz, morąska izba historyczna, pomnik Jana Pawła II, dom i pomnik J.G.Herdera, kościół św. Piotra i Pawła i zamek krzyżacki. Zadania były zróżnicowane i wymagały nie tylko poszukania informacji typowo historycznych ale także kreatywności w rysowaniu, tłumaczeniu, deklamowaniu czy fotografowaniu. Dzięki uprzejmości właściciela zamku udało się go zwiedzić od środka i okazało się że mieszkanie w nim może być sporym wyzwaniem. Końcowym elementem zajęć było wspólne zwiedzanie komnat muzeum im. J.G.Herdera. Uczniowie już umówili się na rewanż we wrześniu co świadczy o tym, że zabawa się podobała i czas na nią poświęcony nie był czasem straconym.

IMG_20210610_095638537