Fizyka Drogą do Sukcesu


FIZYKA DROGĄ DO SUKCESU

            Młodzież  naszej szkoły  uczestniczyła w  konkursie „Koło Naukowe Twórcą Filmu Interaktywnego”.  Grupa uczniów klasy II A:  Sara Chodorowicz, Zuzanna Kowalik, Kamil Krzyżewski, Marta Romanowska, Natalia Tersa wraz z opiekunem mgr Sławomirem Bladowskim została laureatem II miejsca, zdobywając nagrodę w postaci telewizora full HD 50 cali oraz zestawu książek dla koła naukowego. Konkurs był organizowany przez Politechnikę Koszalińską w ramach projektu Wirtualna Fizyka-Wiedza Prawdziwa, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem konkursu było propagowanie  fizyki poprzez własne doświadczenia, posługując się możliwie prostymi i tanimi środkami, aby mogła ona być  nauczana jako powiązany z rzeczywistością przedmiot doświadczalny. Zadaniem koła fizycznego było stworzenie scenariusza oraz przy pomocy kamery lub innego przenośnego rejestratora obrazu i dźwięku / krótkiego autorskiego filmu, w którym uczniowie sami nakręcą zjawisko fizyczne wraz z jego opisem i wyjaśnieniem. Konkurs trwał od 01-10-2012 r. do 01-02-2013 r.

Aktualnie w naszej szkole w czterech klasach licealnych,  119 uczniów będzie wdrażać  Innowacyjny program nauczania z wykorzystaniem edukacyjnych gier wideo i gier w technologii flash.  Realizowany  w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, projekt  ma na celu wzbogacenie systemu nauczania fizyki. Dzięki temu  liceum otrzymało już odtwarzacz płyt blu-ray wraz z zestawem 118 filmów interaktywnych w wysokiej rozdzielczości  (HD) i 100 gier przeznaczonych do nauczania fizyki na poziomie rozszerzonym. Szkole przekazano także zestaw 30 filmów nakręconych kamerą Phantom High Speed , pozwalającą na sfilmowanie zjawisk trwających zaledwie ułamki sekund. Ponadto uczestnicy projektu otrzymali poradniki użytkownika dla uczniów i nauczyciela. Młodzieży umożliwiono także elektroniczny dostęp do tzw. Portalu Ekspertów, który ma posłużyć do usprawnienia komunikacji pomiędzy uczestnikami  projektu oraz do  kontaktu z zespołem obsługującym jeden z najlepszych projektów edukacyjnych w Polsce.  Projekt „Wirtualna Fizyka – Wiedza Prawdziwa” opracowany został na potrzeby szkół ponadgimnazjalnych  na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Bierze w nim udział aktualnie 176 nauczycieli i ok. 20 tysięcy uczniów ze 150 szkół z całej Polski.